What's Cool In Road Cycling

2013 Tour of Utah Stage 1 GRID

Here is the START LIST for 2013 Larry H. Miller Tour of Utah.
Stage 1 presented by Zions Bank began at 11:30am MT Tuesday.

Tues – Sun, Aug 6-11, 2013,
586 miles,
43,500 feet of climbing,
16 teams,
Live daily TV broadcast 50 countries.
www.tourofutah.com.

BMC Racing:
VAN AVERMAET Greg
CUMMINGS Stephen
EIJSSEN Yannick
SCHAER Michael
WARBASSE Lawrence
TARAMARCAZ Julien
NOVAK Jakub.

Team Garmin-­Sharp:
HESJEDAL Ryder
DANIELSON Thomas
DENNIS Rohan
MORTON Lachlan David*
STETINA Peter
VANDEVELDE Christian
ZABRISKIE David.

Orica-GreenEDGE:
VAITKUS Tomas
SULZBERGER Wesley
MATTHEWS Michael
COOKE Baden
HEPBURN Michael*
BEWLEY Sam
HOWSON Damian*.

Radioshack Leopard Trek:
HORNER Christopher
BENNETT George
BUSCHE Matthew
KING Benjamin
MACHADO Tiago
SANTOS SIMOES OLIVEIRA Nels
ROULSTON Hayden
VOIGT Jens.

Cannondale Pro Cycling:
KING Edward
AGOSTINI Stefano
KOCH Michel*
KRIZEK Matthias
MASUDA Nariyuki
SAGAN Juraj.

Unitedhealthcare Pro Cycling Team:
EUSER Lucas
BAZZANA Alessandro
CLARKE Jonathan
DAY Benjamin
DEIGNAN Philip
JONES Christopher
REIJNEN Kiel
LOUDER Jeffry.

Champion System:
BEYER Chad
XU Gang
OBANDO BRENES Gregory
BUTLER Chris
LEWIS Craig
NISHIZONO Ryota
ROTH Ryan
CHEUNG Fu Shiu.

MTN-­Qhubeka:
SBARAGLI Kristian
WESEMANN Martin
JANSE VAN RENSBURG Jacques
MEINTJES Louis*
RUSSOM Meron
JIM Songezo
GRMAY Tsgabu Gebremaryam

Funvic Brasilinvest-­Sao Jose Dos Campos:
NAZARET Magno Prado
CARDOSO SANTOS Flavio
BULGARELLI Otavio
CHAMORRO Francisco
CORREIA DINIZ Alex
PRESTES GARNERO Antonio
FIORILLI Tiago
CABRERA GONZALEZ Ramiro.

Bissell Pro Cycling:
GAIMON Phil
MCCARTNEY Jason
VENNELL Jeremy
BALDWIN Christopher
MCCARTY Jonathan Patrick
JONES Carter
TORCKLER Michael
NANKERVISTommy.

Optum pb Kelly Benefit Strategies:
CANDELARIO Alexander
YOUNG Eric
ANTHONY Jesse
COOPER Marsh
HAGA Chad
SHERER Mike
DURRIN Jeremy
FRIEDMAN Michael.

Jamis-­Hagens Berman:
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
HAEDO Juan José
COOKE Matt
WREN Tyler
MILLER Carson
ROMERO AMARAN Luis
DRISCOLL James
COMPANIONI Ruben.

Bontrager:
BROWN Nathan*
CRADDOCK G. Lawson *
FLAKSIS Andzs *
MANNION Gavin *
O’LEARY Connor*
PUTT Tanner*
STUYVEN Jasper*
WILSON Nathan*.

5-­Hour Energy pb Kenda Racing Team:
MANCEBO PEREZ Francisco
SWEETING Robert
ENGLISH Nathaniel
SHELDEN Taylor
WILLIAMS David
JENKINS Max
STEMPER James
DIAZ Andres.

Jelly Belly pb Kenda:
RODRIGUEZ Fred
SCHMITT Morgan
BURNETT Ian
HAGMAN Alexander
ORONTE Emerson
LEMUS DAVILA Luis Enrique*
TVETCOV Serghei
KRIEK Christiaan.

Hincapie Sportswear Development Team:
SCMALTZ Joseph
BAKER Andy
ZAWACKI Benjamin
ROSSKOPF Joseph
LEWIS Joseph
CLARK Oscar
CARPENTER Robin*
MAGNER Tyler*.

Comments are closed.